MADRID

2

Město, kam Češi nejezdí, protože nemá moře. Přiznávám, i já mám v létě radši Barcelonu, ale proti Madridu je to ospalý rybářský přístav. Hlavní město Španělska jsme se vám rozhodli přiblížit ve spojení s klubem Fabric – samo o sobě prvotřídní místo, ovšem to, co dotahuje atmosféru do dokonalosti je španělský um užít si každou akci, jakoby byla vaše poslední.

Město siesty a fiesty

Přes den odpočívat, v noci žít - základní pravidlo k tomu, abyste ustáli vražedné tempo místních mejdanů. Odpolední siesta je nejen největší vynález, kterým Španělé přispěli světu, spolu se sušenou šunko a Penelope Cruz, ale i naprostou nezbytností před noční fiestou (párty).

4

Choďte pokud možno pozdě...

...a stejně budete všude mezi prvními. Španělské fiesty začínají na naše poměry velmi pozdě a ukázat se v některých vyhlášených klubech před půlnocí, je téměř společenské faux pas. Standardní čas večeře je desátá až jedenáctá hodina a teprve poté se jde ven. Největší kotel, ať už jste kdekoli, je kolem třetí ráno a před pátou nikdo neodchází.


Noc je proto nejlépe začít v některém tapas baru v centru. Zapomeňte na Redbull s vodkou - tradiční espresso s ledem a poté sangrie z čerstvého ovoce vás nakopne mnohem víc. Střed více než třímilionového města je kompaktní a snadno určitelný. Je jím centrální náměstí Puerta del Sol s tak zvaným „Nultým kilometrem“, bodem odkud byly radiálně vybudovány silnice vedoucí do všech světových stran a které je kvůli tomu chápáno i jako střed celého Spanělska.

Zkuste tapas bar Casa Alhambra hned za rohem v ulici Calle Victoria nebo El Abuelo jen o pár metrů dál. Na nejlepší mojito a vino de verano (ledové víno s limonádou) v okolí se stavte v perfektním baru El Imperfecto na Plaza Matute, kde vás obslouží osobně pan majitel a nebo vycházející naděje madridské rockové scény, věčně usměvavá Julia. Celou bar-tour, jestě než vyrazíte do klubu, zakončete v trendy čtvrti La Latina.

Doprava

Letiště Bajaras International je asi 14 km od centra. Všechny jeho terminály (T1,T2,T3 a T4) jsou spojeny linkou metra č. 8 (L8). Případně o něco rychlejším příměstským vlakem C-1, který odjíždí od terminálu 4 a taky množstvím autobusových linek s odjezdem z různých stanovišť a s cílovymi stanicemi v centru, ale i na okrajích Madridu – pokud jste ve městě poprvé, raději se busu vyhněte.

Centrum Madridu je kompaktní, ale na zas ne tak malé, abyste se vyhnuli používání místní MHD – Transporte público. Ze své vlastní zkušenosti mohu doporučit  Madrid Travel City Pass, což je jízdenka s neomezeným počtem jízd v rámci centrálního Madridu (včetně letiště) ve variantě „A“ a varianta označená jako „T“ vám pak dovolí cestovat i na předměstí a do některých vybraných turistických lokalit kolem Madridu (Toledo, Segovia, Ávila, San Lorenzo de El Escorial, Chinchón, Aranjuez a Alcalá de Henares). Pokud se tedy nehodláte v noci naprosto zbořit a chcete také vidět něco málo z města a okolí, sáhněte po této možnosti.

1

A jak do Clubu Fabrik?

Jak už jsme se zbežně zmiňovali v naší recenzi samotného klubu, Fabrik je umístěný na okraji města a dostat se sem můžete v zásadě dvěma způsoby. Metrem linky 12 (L12) do stanice Hospital de Fuenlabrada a poté asi deset minut autobusem číslo 496, který staví přímo před klubem (zastávka Av. de la Industria) a nebo linkou příměstských vlaků C-5 do stanice Fuenlabrada a odsud znovu autobusem 496 nebo 497.

Ubytování

Když jsem před lety přijel do Madridu poprvé, překvapilo mě množství a hlavně kvalita místních hostelů, kde často najdete takové libůstky jako strešní bar na open-air párty, bazén se saunou nebo houpací sítě k odpočinku na zahradě. Vysvětlení je však nasnadě. Jako jedna z předních evropských párty destinací, láká španělská metropole svou uvolněnou atmosférou obrovské množství mladých lidí. Tomuto trendu odpovídá i nabídka ubytování a hlavně služby v nich. Španělé jsou obecně velmi vstřícní a otevření lidé a známosti navazují s lehkostí jim vlastní. Proč toho tedy nevyužít a nepoznat přes den nové lidi, se kterými večer třeba vyrazíte zapařit? Hostely jsou v tomto případě tou nejlepší volbou. Zde vybíráme několik nejvymazlenějších:

U Hostel Madrid se podle listu The Guardian nedávno umístil mezi deseti nejlepšími evropskými hostely. Pokud je váš budget zároveň napnutý, jste na správné adrese. Čistý moderní vzhled, bar na odstartování večera, kafeterie při ranní kocovině a dokonce i vlastní mini-kino. To vše v centru města.

The Hat je další místo kde složit hlavu s dlouhodobě dobrým hodnocením. Stylový design, venkovní bar nebo rychlé připojení k netu přes wifi jistě oceníte. Kabelová televize na některých pokojích je vzhledem k tomu, co na vás čeká venku naopak trochu zbytečnost. Při pohledu na mapu si majitelé lepší místo ani vybrat nemohli - všechny důležité body ve městě se nácházejí jen pák kroků odsud.

THC Bergantin Hostel – věřte nebo ne, ale i takto může vypadat hostel, alespoň tedy v Madridu. Bergantin vám nabídne podobné služby jako výše zmiňovaná zařízení, avšak v poněkud luxusnějším obalu. Jen pár metrů od Puerta del Sol - ani v tomto případě nešlápnete vedle, pokud chcete být neustále v centru dění.

3
5