LONDÝN

London's calling

Pro ty z vás, kteří od přečtení naší recenze na londýnský klub Ministry od Sound udělali další krok a na ostrovy se chystají vyrazit, jsme sestavili ty nejnutnější a přitom plně dostačující informace to make the most of your trip!

Základní pravidlo pro metropoli jakou je Londýn zní - všechno souvisí se vším. Lze ušetřit spoustu  pěněz a hlavně času, pokud při plánování cesty vezmete v úvahu, kde budete bydlet, jak se tam dostanete z letiště a co všechno byste v Londýně asi tak chtěli stihout. Takže jak na to?

3

Cesta na ostrovy

Autobus rovnou vynecháme – rozdíl v ceně minimální a po 18ti hodinové cestě se budete polovinu pobytu dávat dohromady. Letecky to zvládnete za necélé dvě hodiny s přistáním na letištích Heathrow (British Airways), Stansteadu (Easy Jet, Raynair) nebo Gatwicku (Easy Jet). Podle toho jakou letenku seženete si zarezervujte i ubytování. Není nic horšího, než jet z letiště hodinu do centra a pak třeba další dvě přes město do hotelu. Díky spletitosti tarifů londýnké dopravy vás taková projížďka navíc může přijít na polovinu toho, co jste dali za letenku – nevěřili byste, kolik lidí to dobrovolně absolvuje.

4
3

Heathrow

Největší letiště v zemi se nachází západně od centra.  Výhodou je, že jednotlivé terminály (kterých je pět) jsou obsluhovány metrem s přímým spojením do centra i jinam. Navíc, pokud se rozhodnete pro (několika)denní jízdenku na MHD nebude vás cesta z/na letiště stát ani o penny navíc.

Stansted

Pro cestu ze Stanstedu využijte vlak Stansted Express (ceny od £8/os., 45 min.) www.stanstedexpress.com/booking/ticket-selection  nebo jednoho z mnoha autobusových dopravců jejichž přehled, i s cenami a stanicemi kam vás dovezou, naleznete zde: www.stanstedairport.com/transport-and-directions/buses-and-coaches

Gatwick

I toto letiště má svůj Gatwick express, který vás do centra hodí za cca £17/os. a vlak jede pouhých 30 minut www.gatwickexpress.com  a nebo využijte o něco pomalejší “běžný vlak” který  je na této trati provozován společností Southern za sice podobnou cenu ale s tím, že si můžete vybrat z několik stanic, ve kterých vystoupíte www.southernrailway.com.

Časově náročnější ale cenově výhodnější autobusovou obslužnost zajišťují National Express a Easy Buss, podrobnosti zde: www.gatwickairport.com/to-and-from/gatwick-to-london.

9
7
2

Ubytování

Jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy nabízí tisíce možností a proto nemá cenu vypisovat konkrétní hotely. Mnohem důležitější je vědět následující:

Londýn je rozdělen na 9 dopravních pásem –  první zóna je samotný střed města a čím vyšší číslo tím se dostáváte více na okraj. Ceny noclehu pak toto rozvrstvení do velké míry kopírují a proto se nebojte hledat ubytování v odlehlejších částech města. Za cenu velmi slušného pokoje se snídaní v 6. zóně dostanete v centru špeluňku o 5x5 metrech včetně sprchového koutu přímo vedle postele, přitom rozdíl mezi oběma bude 15 minut cesty.

Pokud bude váš let přistávat na Heathrow bookujte ubytování v okolí linek metra Piccadilly a District – například ve čtvrtích Hounslow, Acton Town a Ealing. Případně tam, kde zastavuje vlak jedoucí stejným směrem do centra (s konečnou na Waterloo Station, která se nachází jen pár metrů od klubu Ministry of Sound) – Whitton, Twickenham, Putney. I vlakové spoje totiž jezdí téměř každých 10-15 minut.

U letenek na Stansted se vyplatí ubytovat v okolí linky metra Central – ve Woodfordu, Leytonu nebo v poslední době rychle se rozvíjejícím Stradfortu blízko Olympijského parku. Ve všech případech se do centra dostanete velmi jednoduše a je to zároveň ideální lokalita pro návštěvu klubu Fabric.

U Gatwicku je pak výbornou lokalitou Clapham Junction, přes který jede vlak z letiště (cca deset min. do centra na Waterloo Station - několik ulic od Ministry of Sound) a nebo čtvrť Morden na konečné metra linky Northern (se stanicí přímo vedle tohoto klubu).

Na vyhledání a porovnání kvality hotelu použijte od Booking.com přes Tripadvisor co vás napadne. Pokud preferujete hostel, měli byste zkusit databázi na Hostelworld.com.

10
5
1

Tube, buss, overground, tram, train…

Možností jak se pohybovat po městě je celá řada. Dopravní systém je výborně integrovaný a jednu jízdendku můžete použít u různých dopravních prostředků. Nejrychlejší a nejpřehlednější je londýnské metro, tzv. Tube nebo Underground. Některé linky nebo stanice podzemní dráhy ale bývají o víkendech uzavřeny kvůli údržbě a je proto naprosto klíčové zkontrolovat, zda k vašemu vybranému hotelu něco v daný den (víkend) pojede ještě před tím, než ubytování zarezervujete. Všechny aktuální i budoucí uzavírky najdete na této stránce dopravního podniku Transport for London.

Londýnské double deckery slouží turistům spíš jako atrakce – na větší vzdálenosti je autobus dost pomalý a v centru neustále stojí v zácpách. Pokud už nasednete vyplatí se sledovat, zda váš spoj nezměnil během jízdy trasu nebo dokonce cílovou stanici, což se kvůli zmiňovaným dopravním zácpám stává velmi často.

Naopak skvělou alternativou je vlak. Spoje ze všech koutů Anglie zajíždějí až do samotného centra a po celém Londýně jsou desítky nádraží. Spoje jsou rychlé, velmi frekventované a v rámci systému MHD zde platí stejné jízdenky.

12
11
13

Jak do klubu…

Osobně jsme vyzkoušeli dva z nejslavnějších londýnských klubů -  Ministry of Sound o kterém jsme už psali a Fabric, který ještě představíme.

Ministry se nachází ve čtvrti Southwark přes řeku nadohled od budovy parlamentu. Nejblíže je stanice metra Elephant and Castle (linky Northern a Bakerloo). Podzemka je v provozu do půlnoci a poté znovu od 6:00, v něděli od 7:30. I dříve se však dostanete téměř kamkoli, protože odsud v pravidelných intervalech odjíždí hned devět nočních autobusových linek (označený písmenem N).

Fabric sídlí v City of London, slavné bankovní čtvrti, hned vedle tržiště Smithfield Market. Nejblíže jsou stanice metra Chancery Lane (linka Central) a Farringdon (tuto stanici obsluhují soupravy hned tří linek Metropolitan, Central a Hammersmith & City line).

Systém dopravních pásem, tarifů a jízdních řádů se na jednotlivých internetových stránkách a fórech může lišit. Pro aktuální informace vždy navštivte oficiální web dopravního podniku www.tfl.gov.uk. Nebo se klidně obraťte na nás, už jsem tam párkrát byli. :)

Kde se najíst…

Trochu přihlouplá otázka ve městě, které nabízí mezinárodní kuchyni z celého světa  a restaurací je zde víc než v celé ČR dohromady. Na druhou stranu ve většině z nich se oběd vyšplhá  přes 20 liber za osobu a tak přinášíme několik tipů:

Zkuste tradičí PUB (zkratka anglického “Public House”) pokud máte chuť na burger, fish and chips nebo roast beef s pintou nechlazeného piva bez pěny.  Asi největší řetězec hospod v Británii - Wetherspoon má v Londýně své podniky na každám rohu a drží ceny na srovnatelné úrovni se svými pobočkami mimo hlavní město.

Camden Town je alternativní čtvrť kam je nejlépe zajít nechat is udělat piercing či tetování, koupit ohoz na dead metalový koncert, dát si jointa, nebo se dobře najíst. Desítky stánků s převážně asijskou a mexickou kuchyní ve vynikající kvalitě.

Greasy spoon cafe – tradiční bistra ve kterých dostanete anglickou snídani po celý den, toasty, omelety a britské pies s masovou náplní. “Greasy spoon” je slangový výraz odpovídající českému “čtvrtá cenová”, takže vybírejte obezřetně.

14
8