KATOWICE

Na našem webu najdete informace o klubech Energy 2000,  z nichž jeden se nachází v Katowicích. A aby byla Vaše cesta do slezské metropole co nejjednodušší, vydali jsme se sem v předstihu, abychom na případně problémy narazili za vás. A na co si tedy dát pozor a jak vše naplánovat?

1

Jak s dopravou?

Kdo zná stav polské infrakstruktury a rychlost a hlavně kvalitu místní veřejné dopravy, sáhne automaticky po klíčkách od auta.  Nicméně v případě Katowic se nabízí mnohem zajímavější varianta.

Společnosti Student Agency a Leo Express provozují od minulého roku dálkové spoje Praha  - Krakow (se zastávkou v Katowicich). Oba dopravci si na této trati konkurují, čímž drží ceny na směšně nízké úrovni. Jednosměrná jízdenka z Prahy tak začíná na neuvěřitelných 350 Kč(!!!) a z Olomouce nebo Ostravy zaplatíte ještě o něco méně. Nespornou výhodou je i to, že si můžete vybrat z několika spojů denně a na rozdíl od koženkových vagonů ČD na vás ve vlaku bude čekat veškerý servis od horkých nápojů, přes nabídku tisku až po možnost připojení k internetu (a tak ještě během cesty můžete  na našich stránkách www.clubs2go.cz čeknout, kdo jede na stejnou akci jako vy a jestli náhodou nesedí ve vedlejším kupé).

Ten, kdo se i přesto rozhodne sednout za volant, ocení, že dálnice A1 (která navazuje na naší D1) není v tomto úseku zpoplatněna.

6

Ubytování

Po zadání hesla “Katowice ubytování” vyhledávač vyplivne desítky odkazů, které budou vyžadovat desítky minut procházení, než zjistíte, kde byste eventuálně mohli složit hlavu. Nebo můžete místo toho mrknout na náš výběr níže. Jsou zde zahrnuty hotely a hostely u kterých věříme, že nabízí výborný poměr mezi kvalitou a cenou a zároveň se nácházejí v pěší dostupnosti jak od autobusového/vlakového nádraží, tak i od samotného klubu Energy 2000 a tím odpadají další výdaje za taxi nebo jinou dopravu.

Pokud preferujete hostel před hotelem, pak Boutique hostel Patria je tím nejoriginálnějším, co ve městě najdete. Projekt má na svědomí parta mladých designerů a každý pokoj je ve své extravagantnosti naprosto jiný. Velmi oblíbené místo mezi mladými a také ideální misto, kde poznat nové lidi.  http://www.boutiquehostelpatria.pl/

V případě, že naopak rádi víte do čeho jdete a za co přesně platíte, bude nejlepší volbou klasický “business” hotel řetězce Ibis, jehož pokoje splňují ty samé standardy prakticky ve všech zemích Evropy. název Budget Hotel Katowice Centrum mluví samo za sebe - slušné ubytování v centru města za přijatelnou cenu. Přesně to, co hledáte!

Během hlavní sezony, kdy mohou být ubytovací kapacity vyprodané, zkuste např. Hotel Campanile nebo Silesian Hotel - ani v jednom případě nešlápnete vedle.

2
3

Kam zajít před párty

Než se začnete tísnit přede dveřmi klubu natěšení na některého ze světoznámých DJs, není vůbec od věci zajít na něco lehkého k snědku a podvečerní drink. Industriální Katowice nikdy nepatřily k výkladní skříni národní gastronomie a narazit na podnik, ve kterém vám nebude chutnat, je zde ještě jednodušší než u nás, v zemi smaženého sýru a katova šlehu. Tomu se ale můžete vyhnout, pokud víte kam zamířit.

Biala Malpa (Bílá Opice)

Malý ale osobitý prostor schovaný v nádvoří pár kroků od pěší třídy, pro kolemjdoucího jen steží k nalezení. Svěží design obnažených cihel a výrazné použití nahrubo opracovaného dřeva v interiéru.

Bar nabízí někdy až 14 piv na čepu, což je výborná příležitost k ochutnání místního piva, které je spolu s vodkou polským nápojem číslo jedna. Přes den zde dostanete čerstvé sendviče a bagety za cenu kolem 10 zlotých (cca 60 Kč) a po propařené noci a po opici vám v Opici připraví výbornou kávu.

Klub Podróżników Namaste (cestovatelský klub Namaste)

Velmi dobrá alternativa k Bílé Opici, i zde mají několik druhů točených piv, mezi nimi i české. Když jsme zde popíjeli my, nabídka čítala Svijany, Litovel a Bernarda. Koncept klubu Namaste nicméně mnohem víc než cokoli jiného připomíná kavárnu. Schází se zde místní expact komunita, a tak zde spíše než polštinu uslyšíte angličtinu.

Mariacka – katowická Stodolní

Pěší třídě Mariacka, svými zahrádkami a četností náleven na zhruba 200 metrů dlouhé ulici silně připomíná ostravskou Stodolní. Narozdíl od svých ostravských protějšků jsou ale podniky umístěné na Mariacké a v přilehlých ulících pravidelně narvány k prasknutí. Tento "párty bulvár" má i svou internetovou stránku se světácky znějící koncovkou mariacka.eu - škoda, že jen v polštině.

Wall Street Bar

Ideální místo na začátek večera pokud si potrpíte na chic prostředí. Velmi oblíbený bar a chill out lounge, prostorné sedačky, sofistikovaná obsluha.

Pijalnia Wódki i Piwa

Další skvělé místo na Mariacké si na nic nehraje a hned v názvu oznamuje -  že se jedná o svého druhu pivnici, kde se pije ve velkém kromě piva i vodka. Přesto vás uvnitř neuvítá zakouřený lokál, ale místo kam se chodí bavit hlavně mladí lidé. Speciálně v sobotu večer můžete mít problém dostat se k baru.

A kde se zastavit cestou z klubu...

Jednou z mála možností pro toho, kdo shání občerstvovnu až nad ránem po proflámované noci, jsou typicky polské “Zakąski Przekąski“ (čti: “zakouški pšekouški”). Tak říkají místní klasickým bistrům, které často jedou 24 hodin denně a podávají lokální speciality ve formě fast foodu. Jedním z takových polish fast foodů je Lorneta z Meduza a nebo v průvodcích často zmiňovaná Ambasada Śledzia. Na první pohled moderní design, avšak s tradičním konceptem ještě z komunistických časů – nápoje i pokrmy zde dostanete pouze ve dvou cenových relacích za 4 nebo 8 zlotých, kterým odpovídá množství nabízených pochutin.

Oba podniky najdete spolu s dalšími, na pěší třídě Mariacka.