What is the best known club in Europe?

Amnesia in Ibiza!

Amnesia Ibiza

IBIZA před 45 lety

Nemohli bychom brát vážně to, co děláme, pokud bychom se nezmínili o Ibize - to co je Las Vegas pro gamblery ve státech, to představuje tento baleárský ostrov pro pařící mládež z celé Evropy. A abychom začali s tím nejlepším z ostrova, je tu Amnesia.

Legendární minulost i to nejlepší ze současné hudební scény v mantinelech housu, trence, dubstepu a techna s rezidenty jakými jsou Paul Van Dyk, Above & Beyond, Paul Oakenfold, Eddie HalliwellJohn O'CallaghanCalvin Harris nebo Laidback Luke lákají všechny, kdo hledají světovou špičku a i díky tomu už dávno neplatí, že Ibiza je ostrov plný jen opilých teenagerů.

Dalšími světoznámými DJs pravidelně hostujícími v klubu jsou TiestoSteve Angello, Deadmau5, Martin GarrixEric Prydz  - prakticky všichni, kdo se pohybují na předních místech žebříčku britského DJ Mag, na který na našich stránkách často odkazujeme.

Již od 70. let

Amnesia otevřela v roce 1976, tedy hned po pádu režimu diktátora Franka, kdy se poměrny v celém Španělsku začaly uvolňovat. V té době už měl ostrov pověst útočiště pro ty, kdo vyznávali různé alternativní styly života a místo bylo spojováno s komunitou hippies a experimentováním s LSD. Po řadě veleúspšných, stejně tak ale i množství slabých sezón, se Amnesia dostala na začátku devadesátých let do širšího podvědomí a značka si začala budovat celosvětové renomé. Obzvláště vyhlášené se staly open-air party na venkovní terase. Možná více vyhlášené, než by i sám klub chtěl a na nátlak místních úřadů byl nakonec donucen terasu uzavřít kvůli stížnostem na porušování veřejného pořádku.

History - fotos
History - fotos
History - fotos

Cocoon, Cream, Matinée, Espuma...

Život na ostrově je sezonní záležitostí. Amnesia mívá otvíračku na konci května, pak ale letní zábava jede nonstop a až do začátku podzimu. Každý den v týdnu je věnován jedné tradiční party s osobitým line-upem a řadou lákadel pro návštěvníky.

Bezkonkurenčně nejoblíběnější je středeční Espuma party, při které je tančící dav kropen život ohrožujícím množstvím pěny. Na několik týdnů během léta se z vidlácky znějícího Espuma (španělsky "pěna") stává snobská Foam and Diamonds party, aby nad večerem mohla převzít záštitu Paris Hilton se svou extravagantní show.

Čtvrteční Cream party letos oslaví jednadvacáté narozeniny a je trvalým hostováním stejnojmenného anglického klubu z Liverpoolu. Stejně tak pondělní Cocoon je dnes již kultoví záležitostí. DJ Sven Väth přišel s tímto konceptem před 17 lety a zároveň při něm jako první na ostrově představil techno.

Konec týdne uzavírá Amnesia dost možná tím nejpůsobivějším co ve svém repertoáru má. Nedělní Matinée je plné extravagantních kostýmů, které jsou více než úsporné. Podium se zaplní polonahými tanečnicemi často nahoře (nebo i dole) bez, naznačujícími nejrůznější oplzlosti. To samé platí i pro jejich mužské protějšky a nedělní večery proto navštěvuje i početná gay komunita a všichni, kdo se umí bavit bez konvencí a velkých zábran. Podtituly jednotlivých Matinée party - Pervert, Red light nebo La Leche (mléko) kde se slečny navzájem polévají mlékem, jsou víc než výmluvné.

Na první pohled běžný klub, skrývá několik hi-tech vymožeností.

Ledová „klimatizace“

Slavná „ledová děla“ která měla jeden čas dokonce i svou facebookovou stránku, jsou občas doslova spásou pro stovky tanečníků pařících v potu tváře. Na zdejší parket se týdně vypustí až deset tun CO2 s teplotou kolem -30 stupňů Celsia. Každá dávka uměle sníží teplotu na parketu na několik vteřin a to až k bodu mrazu. Je vědecky dokázáno, že takováto nárazová „kryoterapie“ působí na lidský organizmus velmi povzbudivě, což je možná jeden z důvodů, proč zdejší párty často plynule přecházejí do dalších a dalších afterparty.

Osvětlení

Střešní část klubu skrývá největší kinetický 3D LED systém v evropě. Tvoří ho 22 tisíc na sobě nezávislých prvků, jejichž světelnost a především pohyb mohou být naprogramovány zcela individuálně.

Lights
Lights
Lights

Zvuk

Zcela nový sound-systém s výkonem 80,000 wattů je nastaven tak, aby se hlasitost hudby pohybovala těsně nad hranicí 90 decibilů – úrovni, která stimuluje část vnitřního ucha regulující rovnováhu těla a která je zároveň spojena s hypothalamem, částí mozku řídící pocity hladu, žízně nebo třeba chuti na sex. I to, kromě toho že se cítíte dobře, může pomáhat ke slušným tržbám na baru.